Yükleniyor

Sıkça Sorulan Sorular

Araç Lastik değişim, onarım ve servis vermeyi mümkün olduğunca kolay ve sorunsuz yapmak istiyoruz. Bu nedenle aşağıda, sık sorulan bazı sorular bulunmaktadır. Sorunuz aşağıda listelenmiyorsa, +90 212 283 00 30 numaralı telefondan Müşteri Hizmet ekibimize danışarak bilgi almaktan çekinmeyin.

Yeni bir arabam var; garantimi geçerli tutmak için bakım için bir bayiye götürmem gerekiyor mu?

Yok hayır! Eski efsane şartları unutun. Üreticinin verdiği talimatlara uyduğunuz sürece (kullanışlı kullanım kılavuzunda bulunabilir), garantiniz geçerlidir. Araba Onarım Servisinde, daima üreticinin bakım çizelgesini takip ediyoruz. Garantinizin geçerli kalmasını ve arabanızın mutlu kalmasını sağlamalısınız bu arada araç yeni ise gelmek için çok kilometre var!

Aracımın veya aracın garantisini yürürlükte tutmak için ne yapmam gerekiyor?

Aracınıza, kullanım kılavuzunda veya garanti kitapçığında belirtilen aralıklarla bakım yaptığınızdan emin olun ve aracınızın bakımı hakkında net kayıtlar bulundurun. Tarih, parçaları monte edilmiş, araç tanıma numarası ve kilometre faturasında kaydedildiğinden emin olun. Makbuzlarınızı güvenli bir yerde tutun. Kullanım kitapçığında veya garanti kitapçığında bir servis günlüğünüz varsa, kullanmanızı kesinlikle öneririz.

Arabam kiralık bir araçtır. Ben bakımdan sorumlu muyum?

Bir aracı kiralansa dahi, aracın kullanım kılavuzunda belirtildiği şekilde aracın iyi bir şekilde çalışmasını sağlamak için gereken tüm bakım ve onarımlardan siz sorumlusunuz.

Bu servisler hangi bölümlerin değiştirilmesi ve hangi aralıklarla yapılması gerekiyor?

Kullanım kılavuzunu kontrol edin. Belirli parçalar ve servis aralıklarıyla ilgili olarak ihtiyacınız olan tüm bilgileri size verecektir. İyice okuyun ve herhangi bir istisna veya ağır hizmet notasyonları not edin. Garantiler, tüketiciyi korumak için vardır ancak şartları yerine getirmeniz gerekir.

Yeni aracım, fren işi veya diğer onarımlar gibi düzenli olarak planlanan bakım dışında başka onarımlara ihtiyaç duyarsa ne olur? Bu onarımlar için bayinize geri dönmem gerekiyor mu? Bu onarımlar garanti kapsamında mı?

Aracınızın bakım ve onarım yerinin seçimi size aittir. Bununla birlikte, muhtemelen garantili herhangi bir onarım için arabayı satıcıya geri götürmeniz gerekecektir. Kapsanan onarımların hangileri olduğuna emin olmak için garantinizi iyice kontrol edin.

Satış sonrası parçaların kalitesi orijinal ekipman parçaları ile nasıl kıyaslanır?

Bazıları aynı tedarikçi tarafından üretilmektedir ve orijinal ekipman parçalardan daha uzun süre garantide olabilmektedir. Taksim Oto tarafından sağlanan satış sonrası parçalar, üreticilerin belirlediği garanti sürecini karşılar veya kapsar.

Bir zamanlama kayışı nedir ve benimkinin değiştirilmesi gerektiğini nasıl bilebilirim?

Bir zamanlama bandı, motorun vana zamanlamasını kontrol eden bir içten yanmalı motorun bir parçasıdır. Zamanlama kemeriniz her 50.000-70.000 mil de değiştirilmelidir, ancak her üretici farklıdır. Doğru değiştirme aralığını belirlemek için kullanım kılavuzunuza başvurmalısınız.

Fren hidroliği gerçekten değiştirilmelidir mi?

Ortalama sürücü frenlerini yılda 75.000 kez kullanıyor ve her seferinde çalışacaklarını kabul ediyor. Günümüzün fren sistemleri hidroliktir ve hidrolik olan fren sıvısını kullanır, yani havadaki nemi emebilir. Hidrolik sistem içinde nem olduğunda korozyon oluşur ve fren parçaları arızalanır. Korozyonu kontrol altında tutmak için fren sıvısı periyodik olarak temizlenmelidir. Bu prosedür pahalı değildir ve birçok koruyucu bakım programına dahil edilmiştir. Fren hidroliği dikkatli kullanılmalıdır. Plastikleri eritecek ve boya çıkartacaktır.

Antifriz ne sıklıkta değiştirilmelidir?

Antifriz iki yılda bir önemli katıkların oksidasyonu ve bozulması nedeniyle değiştirilmelidir. Bu katkı maddeleri su pompasını yağlar ve metal parçalarını pas ve oksidasyona karşı korur. Ayrıca soğutma hortumlarını yumuşak ve esnek tutmaya yardımcı olurlar. Bugün, katkı maddelerini değiştirerek eski antifrizleri geri dönüştürebilir ve temizleyebiliriz. Antifriz çok toksiktir ve çevre dostu değildir, bu nedenle geri dönüşüm mantıklıdır. Motor çalışma sıcaklıklarını uygun aralıkta tutmak için motorun termostatı her 2 yılda bir değiştirilmelidir.

Yukarı